Návštěva přítele Jirky Smolíka

Přátelé,
tak Honezovice sice nejsou Vizovice a Smolík není Jelínek, ale…

     Ale hezky po pořádku. Příznivá předpověď počasí, přiměla naši včelařskou aktivitu „Včelaříme pro radost“ k rychlému zorganizování, dlouho zamýšlené návštěvy přítele Jirky Smolíka. Ten včelaří se svými současnými cca. 300 včelstvy v okolí Honezovic, v blízkosti Hradce u Stoda. Zase se ukázalo, že předpověď je jedna věc a realita druhá. Takže krátce po našem příjezdu do Honezovic, začalo zcela regulérně pršet. Naštěstí déšť netrval dlouho a po příchodu k objektu. kde má Jirka včelařské zázemí přestal. Zde si nešlo nepovšimnout čísla popisného 68, které okamžitě evokovalo myšlenku, že zde nás čeká něco zcela mimořádného :-). Musím podotknout, že jsem se nepletl! Náš rozhovor sice začal u včel a medu, ale velmi rychle se stočil k medovině a k její výrobě. A stejně rychle jsme došli ke zjištění, že dělat dobrou medovinu není vůbec jednoduché a vyžaduje to nejen rozsáhlé odborné vědomosti, ale i nemalé a nákladné technické zázemí, které bude vyhovovat všem náročným hygienickým požadavkům. K uvedení výrobního procesu do pohybu je pak nutně zapotřebí nadšení, neutuchající energii a nikdy nekončící pracovní výkony, bez ohledu na osobní čas a rodinu. Tím vším Jirka Smolík disponuje. Pro nás zde, ale jednoznačně, k příjemným okamžikům patřila degustace medoviny, která patří k jeho momentální produkci – viz příloha. Z následné a uvolněné 🙂 diskuse mj.  vyplynulo, že odborného mentora dělá Jirkovi pan včelař a člověk ryzího charakteru Jaroslav Lstibůrek z Nové Pasečnice, známý výrobou vysoce kvalitního medového vína – viz medové víno lstibůrek – Seznam.cz. I to je fakt, který zaručuje špičkovou kvalitu medoviny, kterou Jirka Smolík produkuje.

    Čas rychle plynul a ani se nám nechtělo loučit a odcházet z příjemného, domácího prostředí. Leč vše má svůj konec, ale také i začátek. A tak až přátelé, půjdete při vánočních trzích po náměstí Republiky v Plzni, provoněném svařákem a skořicí, určitě musíte navštívit prodejní místo, kde je medovina v nabídce a tím je Venkovský dům na náměstí Republiky 17 viz Venkovský dům Plzeňského kraje | Plzen | Facebook. Případně si ji zajistit přímo ve včelařství Smolík – viz Vcelařství Jiří Smolík | Facebook. Určitě mi dáte za pravdu, že to byl hodně dobrý tip. A pokud se již budete pohybovat po náměstí Republiky mezi stánky, určitě nesmíte vynechat ani prodejní stánek přítele včelaře a svíčkaře Patrika Philippa – viz Světlo od Včel (svetloodvcel.cz). I on patří k těm poctivým řemeslníkům s nikdy nekončící pracovní dobou. Rád vám prodá své krásné a voňavé svíčkařské výrobky a dobré laskavé slovo přidá zcela zdarma on i jeho manželka.

   Jak Patrikovi, tak i Jirkovi přeji touto cestou, velké množství spokojených zákazníků, kteří při voňavé svíčce a dobré sklínce medoviny stráví řadu krásných a pohodových večerů.

   Přeji všem krásné dny!

    Miloš Hanus
    včelař  ze Sofronky