Rojení včel

Včely se, zejména v květnu a červnu, přirozeně rozmnožují rojením. Zhruba polovina včel z úlu si nabere medu co unese, opustí úl a usadí se na vhodné větvi, kde setrvá několik hodin až několik dní. Mezitím včely pátračky prohledávají okolí a hledají vhodnou dutinu kde by se natrvalo uhnízdily. Pokud je nějak vyloženě nedráždíte (např. odháněním koštětem a podobně) bývají včely, s bříšky plnými medu velmi mírumilovné, lidí si vůbec nevšímají, není se čeho obávat.

Co dělat, pokud se ve vašem okolí usídlil roj?

  • Pokud by roj mohl ohrožovat na životě, např: sedí nad vchodem do obchodu, na školní zahradě, ve školce a pod. volejte hasiče. Ti přijedou a roj odstraní. Většinou roj vysají pomocí vysavače a tím ho usmrtí :-(. Jezdí ale pouze k nebezpečným rojům, ne pokud je roj např. na soukromé zahradě.
  • Pokud je roj vysoko na stromě, nebo na jiném nepřístupném místě, nedělejte nic, nedá se nic dělat. Roj je zde pouze na chvíli a brzy sám odletí.
  • Pokud je roj na přístupném místě, tedy tam, kam včelař dosáhne ze žebříku:
    • Pokud znáte včelaře z blízkého okolí, informujte ho. Většinou si pro své včely rád zajede.
    • Pokud neznáte včelaře a roj je na území Plzně a okolí, volejte číslo: 605 233 209. Přijdeme a roj se pokusíme odchytit. Jak je psáno výše, roj jako takový není nebezpečný, ale brzo si vyhledá nějakou dutinu, kde si založí hnízdo. A ve městě to bývají často dutiny ve staré zdi, škvíry pod střechou a podobně. A tam už včelky většinou obtěžují…
Roj odchycený v soukromé zahradě ve Cvokařské ulici v Plzni dne 19. 5. 2021.